Kája Mařík
Uvod > Mauí chuapec z Radošovec > DVD 1 – premiéra reportáž

DVD 1 – premiéra reportáž

5. 2. 2015 – V neděli 9. listopadu 2014 se ve slovenské obci Radošovce (okres Skalica) konala velká událost. Po dvou letech naplněných stovkami a stovkami hodin práce se skupině místních dobrovolníků podařilo dokončit prvních šest dílů amatérského seriálu na motivy knih F. Háje a uvést je v premiéře na filmovém plátně. Celý projekt nese název „Mauí chuapec z Radošovec“. Za jeho realizací stojí společenství dětí a mládeže při římskokatolickém farním úřadu Radošovce, Rodzina Veseuá

Už několik desítek minut před zahájením premiéry se v sále místního kulturního domu začala scházet doslova celá obec. Nechyběli zástupci žádné generace. Animátoři Rodziny Veseuej měli při realizaci projektu kromě elánu a nadšení také celou řadu výborných nápadů. Jedním z nich určitě bylo, že zapojili do práce na seriálu o Kájovi celé Radošovce. Zejména při natáčení průvodu na svátek Božího těla a slavnosti biřmování byla potřeba velká spousta komparzistů. Organizátoři v kostele i v obecním rozhlase požádali obyvatele obce o pomoc a k jejich velké radosti se na natáčení dostavila více než stovka (!) lidí ve vlastních starobylých krojích (děděných v místních rodinách z generace na generaci), tedy oblečených tak, aby co nejvěrohodněji ztvárnili vesničany z doby asi před sto lety. Do této doby je zasazen děj jak v knihách, tak v seriálu Rodziny Veseuej. Muži, ženy, mladí, staří… Všichni se nadchli pro tento projekt, a dopomohli tak k jeho realizaci. Toto nadšení bylo cítit i po čas celé tříhodinové slavnosti.

Kája se Zdeňou (Ondrej Chrenka s Barborkou Kudláčovou) byli na premiéře oblečeni v kostýmech ze seriálu a na živo nám ještě před začátkem promítání zahráli scénku „Kája učí Zdeňu zaklejvání", kterou jsme potom viděli i ve filmovém zpracování. Děti si okamžitě získaly celý sál. Rázem bylo jasné, že režisérka a autorka scénáře Silvia Kudláčová měla velmi šťastnou ruku při výběru hlavních protagonistů.

Svátečním odpolednem provázela redaktorka Rádia Lumen Anna Božková. Mezi jednotlivými epizodami, kterých je na prvním DVD celkem šest (všechno jsou to příhody z první knihy série Školák Kája Mařík), nám postupně představila hlavní členy štábu a některé z herců.

Dozvěděli jsme se, že Rodzina Veseuá už má za sebou jeden menší filmový projekt. Zkušenosti z prvního filmu štáb zúročil při realizaci podstatně náročnějšího Káji. Domy, chaty, nábytek, nejrůznější staré bytové vybavení a památeční předměty, oblečení, prapory a baldachýny na průvod Božího těla, liturgické předměty a oděvy, ale i např. i automobily nutné k přesunům, zapůjčila pro účely filmování velká spousta členů a sympatizantů Rodziny Veseuej. Mladí lidé ze společenství spolu s režisérkou několik měsíců procházeli okolí a pečlivě vybírali lokace, ve kterých později natáčeli. Ze všech záběrů dýchá snaha tvůrců, aby seriál byl co nejhezčí a nejvěrnější předloze. Ochotné maminky a tety ušily kostýmy a navařily a napekly jídlo do seriálu i na premiéru (seriálový Kája má stejně dobrý apetit jako ten knižní a dobré jídlo mu padá rovnou do ledvin). Další ochotní lidé pomohli připravit a vyzdobit oltáře na slavnost Božího těla. Místní duchovní poskytl konzultace, aby tato slavnost byla co nejpřesněji ztvárněná (Kája Mařík se odehrává před velkou katolickou liturgickou reformou, která proběhla v 60. letech 20. století, a proto na mši i v průvodu uslyšíme církevní latinu). Projekt podpořila také obec Radošovce (hlášeními v místním rozhlasu, pomocí s organizací natáčení) a premiéry se samozřejmě účastnili zástupci místní samosprávy. Byla přítomna také celá řada kněží, spojených s místní farností a místním krajem (Záhořím).

Velkého poděkovaní se na premiéře dočkaly maminky představitelů hlavních rolí, Ondreje a Barborky. Sice nemají v seriálu důležité role jako herečky, ale bez práce, kterou odvedly doma dětmi, když s nimi trénovaly jejich role, by nebylo možné natáčení realizovat. Jak víme, Kája od božího rána do večera pusu skoro nezavře… A to byl Ondrej v počátcích natáčení teprve prvňák a Barborka dokonce předškolačka. Maminky se jistě zapotily…

Moderátorka svátečního odpoledne nás také seznámila s manželskou dvojicí, Jánem a Veronikou Chrvalovými, kteří si vzali na starosti kameru a střih a odvedli na projektu obrovskou kupu práce. Dále jsme poznali představitele vzácného pána a vzácné paní lesních, rodičů Zdeničky. Martin Molent a Petra Molentová jsou manželé i ve skutečnosti a v seriálu jim to spolu moc sluší. Na pódiu měli s sebou v náručí svého malého synka. Uhodnete, kterou postavu si zahrál?

Radošovští byli překvapení a potěšení, že se na jejich místní událost dostavilo i několik diváků z ČR. Neustále jsme jim zdůrazňovali, o jak výjimečnou (a nikoli jen lokální) záležitost jde. Za 88 roků, které uplynuly od prvního vydání Školáka Káji Maříka, se jedná o jeho historicky první zfilmovanou verzi. Na premiéře tak byli dva zástupci Městského úřadu z Mníšku pod Brdy a několik maříkologů.

Celé odpoledne plynulo velmi příjemně, atmosféra byla plná emocí a výbuchů smíchu (to samozřejmě hlavně díky Kájovým hláškám). Určitě by se vám líbil i uličník Vojta Brabencovic (opět šťastná ruka paní režisérky) nebo strejček kostelníkovic, samozřejmě jsme poznali také Kájovy rodiče a Týnu. Na pana Štulce, tetu a strejčka kovářovic, tetu Dvořákovic, Marjánku šafářovic, pana řídícího a paní řídící, pan Malinu a další postavy si budeme muset počkat na další DVD. To už je natočeno a mělo by vyjít v roce 2015.

Zdá se vám také naprosto neuvěřitelné, že takto velký projekt bylo za daných podmínek vůbec možné realizovat a dotáhnout do zdárného konce? Bez nasazení a nadšení obrovské spousty lidí, které jsem se snažila přiblížit v této reportáži, by to vůbec nebylo možné. Musím jim vyseknout velkou poklonu. Myslím, že paní spisovatelka by měla ze seriálu opravdu radost. Zajímavé je, že ona sama se ve volném čase také věnovala dobrovolnické (spolkové) činnosti a ochotnickému divadlu, takže by dřinu organizátorů jistě dokázala ocenit. Výsledek stojí za to. Pokud máte rádi Káju Maříka, nenechte si rozhodně seriál Mauí chuapec z Radošovec ujít!

Helena Tesařová

Tato reportáž z premiéry seriálu vznikla původně pro prosincové číslo Mníšeckého zpravodaje (Zpravodaj č. 232). Máme opravdu radost, že se rozvinula spolupráce mezi naším maříkologickým webem kajamarik.cz a mníšeckou samosprávou. To je je kromě pamětní desky a slovenského filmu další krásná věc, která se na maříkologickém poli v roce 2014 povedla.